Stat24

stat4u

 Wymogi edytorskie stawiane pracy dyplomowej

  1. Praca powinna mieć formę wydruku komputerowego na papierze formatu A4 i być napisana
    w edytorze tekstu jedną z czcionek:
  • Times New Roman, rozmiar 12 pkt., z zachowaniem interlinii (odstępu pomiędzy wierszami) 1,5;
  • Verdana, rozmiar 11 pkt. z zachowaniem interlinii 1,5;
  • Calibri, rozmiar 11 pkt. z zachowaniem interlinii 1,5.

Odstęp pomiędzy wierszami "Auto"

Na stronie powinno znajdować się 30-36 wierszy, z których każdy powinien zawierać około 60 znaków pisarskich, łącznie ze spacjami.

  1. Obowiązuje wyjustowanie tekstu zasadniczego (wyrównanie tekstów obu marginesów).
    1. W pracy dyplomowej stosuje się przypisy dolne, które winny mieć numerację ciągłą, a dla ich oznaczenia używa się wyłącznie cyfr arabskich. Przypisy powinny znajdować się na dole strony, odstęp między wierszami przypisów wynosi 1,0. Sporządza się je czcionkami takimi samymi jak tekst główny z zachowaniem następującej wielkości czcionek:
  • Times New Roman, rozmiar 10 pkt.;
  • Verdana, rozmiar 9 pkt.;
  • Calibri, rozmiar 9 pkt.
  1. Marginesy powinny być na każdej stronie jednakowe: lewy 3 cm, prawy 2,5 cm, górny i dolny 2,5 cm.
  2. Każdy akapit rozpoczyna się wcięciem 1,25.
  3. Rozdział i inna część pracy jemu równa (np. wstęp, podsumowanie, bibliografia) powinna rozpoczynać się od nowej strony.
  4. Przy przytaczaniu Internetu, jako źródła w przypisie należy podać adres internetowy oraz w nawiasie datę korzystania z tego źródła.
  5. Tabele, zestawienia, schematy wykresy, rysunki, itp. w całym opracowaniu powinny być opisywane w sposób jednolity uzgodniony z promotorem. Tekst w tabelach, rysunkach i innych może być napisany innym rozmiarem czcionki ale krój czcionki tekstu powinien być taki sam jak w tekście zasadniczym. Nad tabelą, zestawieniem, itp. wpisywany jest numer oraz jej nazwa. Pod podajemy źródło, skąd pochodzą zawarte. Źródło opisujemy taka samą czcionką jak przypisy. Każda z tabel, rysunków, schematów, wykresów, itp. musi być poprzedzona wprowadzeniem w tekście – po co została zamieszczona oraz odniesieniem do podanego numeru. Nie informacja tabela 5 zawiera ........, gdyż to czytelnik może sam zobaczyć tylko uzasadnienie, np.: Na świecie występuje kilka modeli rachunkowości (por. tabela 5) a ich stosowanie wynika z potrzeb informacyjnych odbiorców informacji, systemu politycznego i gospodarczego i innych czynników.Oznacza to, że "metody rachunkowości stanowią podstawę prowadzenia rachunkowości w podmiotach gospodarczych, zostały ukształtowane historycznie, co przesądziło o tym, że podstawy rachunkowości we wszystkich krajach są podobne. Jednak obok wspólnych uniwersalnych zasad istnieją również takie, które zostały ukształtowane przez systemy społeczno-gospodarcze poszczególnych krajów, co sprawia, że sprawozdania różnych krajów nie są porównywalne"1. W przypisie: 1. M. Tokarski ,  G. Voss, Modele rachunkowości we współczesnym świecie, Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, 2008, nr 7, s. 189.
  6. Tabele i inne grafiki powinny mieścić się na jednej stronie wraz z tytułem i źródłem.
  7. Na końcu pracy należy umieścić spis wszystkich grafik w podziale na grupy (spis tabel, spis rysunków, spis schematów .....) każdy spis rozpoczyna się od nowej strony

 Tabela 5 Modele rachunkowości na świecie

Nazwa modelu Typowe cechy modelu
model anglosaski System rachunkowości zorientowany na zaspokojenie potrzeb informacyjnych inwestorów, podstawową zasadą jest zasada true and fair view.
model kontynentalny  
model  

Źródło: Opracowanie własne na podstawie .......